Den första av två

Som jag skrivit förut är jag en av de utvalda lakritsfestivalbloggarna/lakritsambassadörerna för Lakritsfestivalen 2012 i samarbete med Spot and Tell. Förutom att jag ska gå på Lakritsfestivalens pressvisning med lakritsbuffé och på själva Lakritsfestivalen kommer jag att få två goodiebags innan själva festivalen med spännande lakritsinnehåll. Idag fick jag min första goodiebag.

I påsen fanns följande produkter:

  • Från Lakritsfabriken i Ramlösa fick jag en lakritsrot och Lakritspulver från Iran, se även www.lakritsfabriken.se
  • Från Trafaco fick jag söt lakrits från Australien, Kookaburra Liqorice som blev trea på Svenska Folkets favoritlakrits 2011. Rösta på årets favorit på www.lakritsfestivalen.se
  • Från Malaco fick jag nyheten Viva Lakrits, se www.malaco.se
  • Från Ekologistik fick jag Zen Tronchetti som är ren lakrits och Zen Briciole med anisarom, se www.ekologistik.se

Det här ska bli spännande att testa. Jag återkommer självklart med en smakrecenssion!

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *