Ett av de bästa
Gårdagens julbord var ett av de bästa jag någonsin varit på. Det fanns allt jag önskar på ett julbord och lite till. Fräscht, lagom mycket folk, lagom nytänk och FANTASTISKA smaker.
Kvällen inleddes med glögg och pepparkakor och sedan satte vi oss till bords.
Sillar, bröd, ost och smör och potatis sattes fram på bordet vilket minskade rejält på springet vid buffén.
Det kallskurna dominerade (det var det som var bra – det är det jag vill koncentrera mig på när jag äter julbord). Det fanns allt från olika strömmingar, böckling, olika typer av laxar, tonfisk, skinkor av alla de slag, korvar i mängder, ägghalvor med olika toppings, rödbetssallad, såser, senap och tillbehör, etc etc.
Varmrätterna var inte lika många, men precis det man vill ha och lika fräscht och gott. Det fanns köttbullar, prinskorv, lammprinskorv, lutfisk, janzon, revben, julkorv, äppelsidfläsk, svampomelett, dopp i grytan, röd-, grön- och brunkål, potatis, etc.
Inte för att jag sparat plats alls i magen (jag åt och åt och åt för allt var så gott) men efterrättsbordet var imponerande och allt var sååå gott så det var bara att äta på. Det finns bland annat knäck, ischoklad, kolor, skumtomtar, rockyroad, polkagrisar, jordnötskaka, risalamalta, ostkaka, ostar av olika slag och kex till detta, olika typer av cheesecakes, frukter, nötter och mandlar, struvor, kakor, pepparkakor, minilussebullar (både med och utan fyllning), te och kaffe, sylter, saftsåser, etc etc. FANTASTISKT!!
Senaste kommentarer