Fest med paj och Glace au four
I lördagskväll hade vi gäster hemma. Vi bjöd på tre sorters pajer. Tyvärr tog jag inga kort på pajerna men recepten kan jag lägga ut ändå. Alla pajer fick utmärkta omdömen, men populärast var nog fetaostpajen.
Kebabpaj
Pajskal
2 1/2 dl vetemjöl
75 g smör
3/4 dl mager kesella
Fyllning
300 g kebabkött
8 st hackade champinjoner
3 st hackade tomater
1 hackad gul lök
1 burk naturell creme fraiche
3 msk tomatpuré
1-2 dl ost
Hacka ihop mjöl och smör till en grynig massa. Tillsätt kesella och arbeta snabbt ihop degen. Tryck ut degen i en pajform. Nagga och förgrädda pajskalet i 10 min i ugn på 200 grader
Blanda samman alla ingredienser till pajskalet och värm upp det snabbt. Blanda i en burk creme fraiche och tomatpurén. Häll upp i pajskalet. Toppa med riven ost. Grädda i 25-30 min i ugn på 200 grader.
Fetaostpaj
Pajskal
2 1/2 dl vetemjöl
75 g smör
3/4 dl mager kesella
Fyllning
2 gula lökar
150 g tärnad fetaost
3 ägg
2 1/2 dl matlagningsgrädde
salt och peppar
Hacka ihop mjöl och smör till en grynig massa. Tillsätt kesella och arbeta snabbt ihop degen. Tryck ut degen i en pajform. Nagga och förgrädda pajskalet i 10 min i ugn på 200 grader
Skala löken. Skär lök och tomater i klyftor. Fräs löken mjuk i smör. Låt fetaosten rinna av. Vispa ihop grädde, ägg och kryddor. Varva lök, tomater och ost i pajen. Häll över äggstanningen. Grädda i nedre delen av ugnen i ca 30 min.
Till efterrätt blev det en riktig 80-tals klassiker, Glace au four. Riktigt mumsigt!!
Glace au four, 4-6 port
Havreflarnsbotten
75 g smör
2 1/2 dl havregryn
1 1/4 dl socker
1 ägg
1 tsk bakpulver
1 msk vetemjöl
Fyllning
1 pkt (225 g) djupfrysta hallon
2 halvliters paket vaniljglass
Maräng
3 äggvitor
3/4 dl socker
Garnering
2 msk flagad rostad mandel
Smält smör till havreflarnsbotten. Häll det hett över havregrynen och låt dom svälla en stund. Blanda bakpulver och mjöl. Rör ned ägg, socker och mjölblandningen i grynen. Häll smeten i en smord form, vikt av dubbel aluminiumfolie, 18×22 cm. Grädda i 175 grader i ugn i ca 20 min. Låt kakan svalna något och lossa den från formen. Lägg kakan på ett ugnssäkert fat. Blanda äggvitorna till marängen med 1 tsk av strösockret. Vispa blandningen och tillsätt resten av sockret allteftersom marängen tjocknar. Marängen är färdigvispad när den går att klicka och inte rinner ut.
På havreflarnsbotten strös ej helt tinade hallon. Lägg på glassen iskall direkt från frysen. Täck allt med marängmassan och strö över den flagade mandeln. Grädda genast i 275 grader i ugn ca 3 min. Serveras omedelbart.
Senaste kommentarer