Uppladdning inför OS
Just nu sker det antagligen mycket uppladdning inför OS. Våra sportstjärnor gör sig redo att göra sitt yttersta i London i sommar.
Svenska kocklandslaget laddar också inför sitt olympiska spel, Culinary Olympics, som äger rum i Tyskland i oktober. Som en del av sin planering för detta kläckte lagets fyra konditorier idén att ta fram varsin förstklassig favoritpralin och erbjuda dessa till via försäljning i butik. De har arbetat med råvaror som de själva verkligen gillar och pralinerna fick således smakerna havtorn, lakritskola, ganache och kardemumma. Pralinerna är tänkta att avnjutas med en god kaffe eller te, en mjuk single malt whiskey eller bara pralinen för sig själv.
Pralinerna finns just nu bara till försäljning på konditori Vete-Katten i Stockholm och säljes i presentkartong med 16 praliner eller styckevis.
Jag älskar choklad och tycker att detta låter förträffligt gott. Jag ska åka in och köpa mig en kartong i veckan!

Senaste kommentarer