Julfest med jobbet

I torsdags var jag på konferens och julfest med jobbet. Vi åkte iväg till Gotland med lunchfärjan och åkte hem med morgonfärjan dagen därpå (avgång 7 på morgonen – kul NOT efter en fest där man var i säng runt 2-tiden på natten). Det är tradition på våra julfester att det inte serveras julmat. Med tanke på alla julbord respektive avdelningar går på och alla privata julbord som hålls är det en väldigt bra tradition tycker jag.

Det var både en bra konferens och en bra fest. Festen bestod av en tre rätters middag med underhållning och efter följde diverse aktiviteter, dansgolv med DJ samt barhäng. Trevligt!

 

Maten som serverades var helt okej. Det är svårt att tillfredsställa ca 1000 personer där alla har olika smak och tycke. Det är också svårt att servera så många samtidigt, framför allt vad gäller den varma maten där det blev det lite si och så med varmhållningen… Menyn lät som så många andra menyer också mycket godare och elegantare än det i själva verket var. Tänk vad ord i en beskrivning kan göra!

Innan maten serverades gott mousserande vin. Inga små mängder var framdukat. Det blev både ett och två glas som slank ner.

Kvällens förrätt var en hummer och räksallad med avokadoterrin, citronchips och korianderpesto. Till detta ett glas vitt vin, Jacob’s Creek Semilion.

Huvudrätten var helstekt oxfilé med tryffel och gräddkokta steklökar, madeirasås och potatiskaka. Till detta ett par glas rött vin, Jacob’s Creek Grenache/Shiraz.

Efterrätten var chokladmoussedroppe med vit chokladkräm, passionsfruktsås och kanderade valnötter. Kaffe och te till detta.

Roliga gemensamma aktiviteter, barhäng och discodans följdes av underbar vickning vid hemgång. Finns det något godare än wienerkorv med bröd, senap och ketchup och Pucko därtill?! God avslutning på en trevlig kväll!

På morgonfärjan hem fick vi en trevlig frukostbricka (på färjan till Gotland fick vi en lunch – dagens husman som var torsk med potatis och saffransaioli). Frukostbrickan bestod av ett par goda frallor, smör, pålägg som skinka och ost, marmelad, ägg och kaviar, grönsaker, yoghurt och kaffe eller te.

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *