Mattias fick bröd för mödan

Jag älskar min man och mina barn över allt annat. Vi ställer alltid upp för varandra och finns där i vått som torrt. Jag har länge velat visa Mattias hur mycket jag uppskattar att han finns där när jag behöver honom. Som svar på min önskan hittade jag en tävling på Saltå Kvarns hemsida på Facebook som hette Bröd för mödan. Där fick man nominera någon som man ansåg var värd bröd för mödan, typ en kollega som alltid kommer i tid till möten, en granne som aldrig klagar när du spelar hög musik eller kanske en kompis som är härlig i största allmänhet. Perfekt – jag nominerade därmed Mattias och han var en av de som vann!

Priset var en kasse full med bröd från Saltå Kvarn. Vi hämtade denna påse idag. Jag kan tala om att påsen var rejält stor och vilka stora underbara nybakade bröd den innehöll! En mega stor Levain, Baguette, Dinkelbröd, Anis/Fikon-bröd och Aprikosbröd. Det mesta la vi i frysen men en halva Levain sparade vi framme till imorgon bitti!

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *