Vintersäsongen är snart här
Det är redan november, tiden går snabbt. Innan man vet ordet av är vintern och vintersäsongen med skid- och pulkaåkning här. Lika bra att utrusta sig i tid.
Utrustning för längdskidåkning har vi haft i flera år, både jag, Mattias och även Filippa. Gustaf har hittills varit för liten för längdskidåkning men eventuellt är det dags för honom att testa i år.
Förra året köpte vi slalomutrustning (skidor, stavar och pjäxor) till alla utom Gustaf. Till Gustaf tänkte vi fortsätta hyra då han växer så mycket. Hjälm hade Mattias och Filippa sedan innan, jag köpte en hjälm i somras då vi var i Åre. Slalomglasögon har vi till alla samt bra ytterkläder och underställ. Tyvärr var stavarna jag köpte till mig för korta. Stadium hade 20% rabatt för medlemmar i veckan som var och då passade jag på att köpa ett par nya stavar i rätt storlek.
Då Stadium hade 20% rabatt passade vi även på att utöka slalomutrustningen med ordentliga ryggskydd. Vi har länge funderat på att köpa just ryggskydd och nu passade vi på. Då vi vuxna inte växer längre så lönar det sig att köpa egna skydd som vi kan ha år efter år. Filippa och Gustaf som fortfarande växer tänkte vi hyra dessa skydd till. Nuförtiden har nästan alla hjälm i backarna och det blir mer och mer vanligt även med ryggskydd. Vi tycker att det är en billig livförsäkring.


Senaste kommentarer