Nyttig grekisk moussaka
I helgen förberedde jag en grekisk moussaka jag tänkte skulle passa perfekt att servera till middag någon kväll i veckan. Gott och riktigt nyttigt tänkte jag. Moussaka är ungefär som vanlig lasagne vilket är en av familjens favoriträtter och alla älskar. Istället för pastaplattor används aubergineplattor, i ostsåsen tog jag lättmjölk och keso användes istället för ost. Kan det bli godare och nyttigare?! En nyttig grekisk moussaka helt enkelt.
Moussakan värmdes på och ställdes fram på bordet. Efter att en bit tagits blev det inte den snyggaste maträtten vi skådat men smaken påverkas inte av utseendet. Filippa vägrade smaka då hon tydligen inte gillar aubergine och Gustaf tog en pytteliten tugga som han sedan spottade ut. Vi har som regel att barnen (alla) ska äta det som serveras men jag kunde inte heller låta barnen svälta. Jag tvingades helt enkelt värma på ett par matlådor jag hade i frysen. Mattias hade sedan jag lagade till moussakan i helgen uttryckt sitt missnöje över middagsvalet. Jag orkade inte med mer tjafs och värmde utan att fråga på en låda med annat till honom också.
Själv tog jag en stor bit och jag lovar, den smakade fantastiskt! Fint tuggmotstånd och riktigt underbara smaker. En rätt jag mer än gärna äter igen! När Mattias ätit upp den mat som fanns i hans matlåda fick jag honom att smaka en tugga av moussakan och han gav den faktiskt godkänt. Alltid något. Jag kommer dock inte laga till rätten igen. Jag föredrar att servera mat alla vill äta och som uppskattas. Så kan det gå ibland!
Grekisk moussaka, 4 port
2 auberginer
2 tsk salt
Köttfärssås:
1 gul lök
1 vitlöksklyfta
400 g kött- eller lammfärs
1 burk krossade tomater
1/2 dl vitt vin
1 msk finhackad persilja
1 msk hackad timjan eller 1 tsk torkad
2 krm mald kanel
3/4 tsk salt
Ostsås:
5 dl lättmjölk
2 1/2 msk mjöl
2 msk smör eller margarin
1 ägg
2 dl riven ost eller 250 g keso
salt, peppar
Sätt ugnen på 175 grader.
Skär bort änden på auberginerna. Skär i centimetertjocka skivor. Strö salt över aubergineskivorna, lägg i en form eller durkslag och låt rinna av, minst 10-15 minuter. Krama ur återstående vätska från auberginerna och torka ordentligt. Stek dem sedan i matolja.
Bryn färsen. Skala och hacka lök och vitlök. Låt fräsa med några minuter. Tillsätt tomatkross, vin, örter, kanel och salt. Låt småputtra ca 15 min. Rör om då och då.
Vispa ihop lättmjölk och mjöl i en kastrull. Tillsätt matfett, låt koka upp under omrörning. Ta kastrullen från värmen, vispa ner ägg och keso eller riven ost. Smaka av med salt och peppar.
Varva aubergineskivor och färssås i smord form. Börja och sluta med aubergineskivor. Häll ostsås över hela formen och grädda ca 45 min mitt i ugnen. Låt moussakan vila ca 5 min innan servering.


Senaste kommentarer