Sommarsemester 2025



Sommarsemester 2025 är slut för min och makens del. Vi började arbeta idag. Skönt att komma tillbaka till rutiner men nja, skulle nog hellre haft semester ett bra tag till. Ledigheten gick lite för snabbt, kanske för att vi mestadels har haft det toppen. Vi hann aldrig riktigt ha tråkigt. Vi har sett och upplevt så mycket och vädret har verkligen varit på vår sida. Någon eftermiddagsskur med åska och blixt ett par dagar men i annars varmt och soligt. På tok för varmt för vissa familjemedlemmar och framför allt för vår hund Fabbe.




Liksom förra året har vi haft en husbilssemester. Tre veckor på rull följt av ett par dagar hemma och sedan bil till Östersund. I år höll vi oss bara i Sverige. Vi tänkte att det skulle bli för varmt att åka utomlands men tji fick vi. Det var ju varmare i Sverige än de ställen vi tänkt åka till. Haha! Jag klagar inte, jag älskar sol och värme även om vi fått köra AC på högsta effekt de flesta dagar och det ändå varit olidligt varmt inne i husbilen och framför allt för varmt att sova.



Jag kommer skriva separata inlägg om vissa av platserna vi besökt men färden har gått från Stockholm till ofrivilligt stopp i Linköping för motorfix på verkstad, till Torekov, Munkedal-Foss (Bråland), Lysekil, Strömstad, Grebbestad, Vindön, Lidköping, Mariestad, Smedjebacken, hem och avslutningsvis Östersund.


Det vi kan ta med oss till nästa år om vi har husbilen kvar är att stanna kvar längre tid på de guldkorn vi hittar och inte flacka runt så mycket. Vi hann knappt packa upp innan det var dags att bege sig. Det berodde dock på att det i år var svårt att få tag på bra och lediga ställplatser. Mycket var fullbokat, säkert pga det otroligt fina vädret vilket lockade många potentiella campare.

Senaste kommentarer