Vårens nyheter från Cloetta

Vårens nyheter från Cloetta

Vårens nyheter från Cloetta

Att få paket är alltid kul! Extra roligt när avsändaren är Cloetta. Äntligen dags för vårens nyheter från Cloetta på godis- och snacksfronten. Årets första utskick innehåller nyheterna Polly Zoo, Sportlunch i den tillfälliga smaken Coconut, smågodispåsarna Malaco Savann och Malaco Smajlis, nya Läkerolsmaken Strawberry Lime samt två nya kryddiga nötsmaker från Nutisal. Stort längt till lördag alltså (hahaha, tror jag på det själv?!)! Nyheterna finns i butik från vecka 7.

Polly Zoo

Polly Zoo

Polly Zoo – Den klassiska Polly-godisen i form av chokladöverdraget skum med smak av Zoo. I påsen finns även smakerna banan och mjölkchoklad.

Sportlunch Coconut

Sportlunch Coconut

Sportlunch Coconut – Sportlunch med smak av kokos. Limited edition under 2018.

Malaco Savann

Malaco Savann

Malaco Smajlis

Malaco Smajlis

Malaco Savann och Malaco Smajlis – Fruktiga och söta smaker i smågodisformat med välkända former.

Läkerol Strawberry Lime

Läkerol Strawberry Lime

Läkerol Strawberry Lime – Den klassiska läkerolgodisen med smak av jordgubb och lime. Den öppnade jag på en gång. Supergod! Inte så mycket smak av lime men en söt god smak av ”jordgubbe”. Seglar upp som topp två av mina favoritsmaker. På ohotad förstaplats ligger Salty Caramel. Båda är mer godis än halstablett.

Nutisal Dry Roasted Mix Thai Spice och Nutisal Dry Roasted Mix American BBQ

Nutisal Dry Roasted Mix Thai Spice och Nutisal Dry Roasted Mix American BBQ

Nutisal Dry Roasted Mix Thai Spice och Nutisal Dry Roasted Mix American BBQ – Nötsmaker anpassad för den som gillar blandningar av sött och rökigt eller friskt och kryddigt. Innehåller bland annat cashew, jordnötter, mandel, majs och kokos.

Håhåjaja, det kommer bli ett riktigt hästjobb att recensera dessa nyheter, stackars mig och familjen, hehehe!

*** Inlägget baseras på produktprover men samtliga ord, åsikter och bilder är mina egna och jag får inget för att skriva detta ***

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *