Ishotellet i Jukkasjärvi

Jag och Mattias är nyligen hemkomna från en långhelg, fredag till måndag, i Kiruna. Vi blev bjudna på flyg och hotell av Ica och Ski Team Sweden/Svenska Skidförbundet. Mer om detta kommer i ett framtida inlägg. Varken jag och Mattias har varit i Kiruna tidigare så vi passade på att turista lite. Första kvällen besökte vi Ishotellet i Jukkasjärvi.

Ishotellet, Icehotel, har funnits sedan 1989 och beskrivs som en av Sveriges mest unika sevärdheter. Det är världens första och största ishotell som skapas från snö och is, och som återuppstår i ny skepnad varje år. Under fem månader är det möjligt att uppleva konsten som är ständigt närvarande i vinterhotellet innan den under våren smälter ner till den intilliggande Torne älv. Utöver femton till tjugo isrum av standardförfarande ryms även tolv unika konstsviter i vinterhotellet, alla specialdesignade och handgjorda av utvalda konstnärer. Det finns även en isbar. I år är den designad i samarbete med astronauten Christer Fuglesang, förste svensk i rymden. Den visar en astronauts resa från jorden till den internationella rymdstationen ISS och vidare ut i rymden.

Vi blev väldigt imponerade av hotellet. Vilket otroligt hantverk, vilken häftig miljö och magisk stämning. Jag är inte säker på att jag skulle vara intresserad av att bo en natt i ett isrum. Jag är för frusen och bekväm för det. Vi talar ju inte direkt om att ligga på en mjuk, skön säng. Men kul att ha sett hotellet. Efter en snabb rundtur begav vi oss till restaurangen där vi hade bokat bord. Restaurangen ligger separat från hotellet och är ett ”riktigt” hus, alltså inte gjort av is.


Vi hade inte bokat ismenyn som serveras på is utan valde att beställa från à la carte-meny som serverades på vanliga tallrikar. Vi började med en varsin drink. Jag tog en Vintermumma som var helt okej. Jag är en GT-person och den här drinken var ganska långt från GT-smaken 🙂 .


Till förrätt tog vi en varsin Skagentoast – räkor i en syrlig pepparrotsmajonnäs, dill och Kalixlöjrom på smörstekt bröd. Allt var perfekt. Det var så gott!


Till huvudrätt tog vi in en ryggbiff (smörstekt Angusryggbiff, rödvinssås, picklad sallad och örtrostad potatis) och en ren (ren med lingonsås, kål, rökt getostkräm, ghakku, benmärgssmör och örtrostad potatis) och så tog vi lite från varandras tallrikar så att vi fick smaka båda rätterna. Till detta drack vi ett rödvin sommelieren rekommenderade. Högsta betyg till allt! Extra stort plus får renen och dess tillbehör.

Det ingick även en brödservering så vid det här laget var vi ganska mätta men det finns alltid plats för dessert. Vi delade på ett Berg (Fjällfilparfait, kola- och havresmulor, chokladsmulor, hjortron och maräng). Den var lite för kall och hård men god. Den hade vunnit på att få smälta till sig ett tag så att smakerna hade kommit fram bättre.
Mätta och kanske lite fattigare åkte vi tillbaka till Scandic hotell där vi bodde under vistelsen i Kiruna. Har jag möjlighet kommer jag gärna tillbaka till ishotellet igen för det var en upplevelse!
Senaste kommentarer