Lasagne på färska plattor

Jag har haft ett paket färska lasagneplattor i kylen någon vecka nu. Min tanke var att göra cannelloni med någon god fyllning, men det har stannat vid tanken. När jag inventerade frysinnehållet hittade jag en låda med fryst köttfärssås så då tänkte jag om och kombinerade plattorna och köttfärssåsen och gjorde en lasagne istället som blev kvällens middag.

Jag gjorde en bechamel-/ostsås på lite smör, mjöl, lättmjölk, riven ost, salt och peppar. Sedan varvade jag den färdiga köttfärssåsen, ostsås och färska plattor och skapade en riktigt god, krämig och smakrik lasagne. Grönsaker till maten. En höjdare!

Jag tycker inte det är någon större skillnad på smaken av färska och torkade plattor. Största skillnaden är att tillagningstiden i ugn minskar till hälften. Det jag tyckte var ett stort minus var att de färska plattorna inte var några separerade plattor utan en enda stor hoprullad helhet som man fick dela själv. Tanken var bra men min rulle hade klistrat ihop sig (måndagsexemplar?) och gick inte att dela upp på något snyggt sätt. Det blev mycket småbitar och smulor. Mycket irriterande. Men så länge som det färdiga resultatet blev gott får jag väl blunda för sådana petitesser!

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *