Njutning, uppfriskning, hälsa och stimulering
Smoothies, juicer och frappé är en av de snabbast växande trenderna inom dryckeskategorin. Dessa drycker tillfredsställer våra största behov som njutning, uppfriskning, hälsa och stimulering. Dels säljs dessa drycker på traditionella caféer, dels poppar det upp hälsobarer till höger och vänster där en stor del av försäljningen är smoothies och juicer.
Vi gör ofta smoothies hemma som del av frukosten, till mellis eller kvällsfika. Med hjälp av min blender kraftpaketet Oster Versa, som kan mixa hela frukter, grönsaker eller vad man nu vill ha till hälsosamma smoothies och hälsodrinkar, går det på ett kick!
Har ni testat att ha i vällingpulver i smoothien? Det ger en mer matig smoothie som man står sig på länge. De blir dessutom både nyttiga och goda! Via vällingen får man i sig viktiga vitaminer (C, D & E), fiber och rikligt med järn och kalcium.
Jag fick hem ett paket Godmorgon välling från Nestlé som jag testade att ha i en exotisk morgonsmoothie som jag serverade mig och barnen. Välling, yoghurt, jordgubbar, passionsfrukt och ananas gav en krämig och mättande start på morgonen. Smaken var helt klart godkänd.
Att köpa hem välling i vuxen ålder har jag aldrig tänkt på. Jag förknippar det med småbarn och bebisar. Konstigt egentligen. Är du en sådan som inte gillar att äta frukost är välling perfekt. Nyttig, lätt att göra, lätt att äta och man kan också smaksätta den med kanel, kardemumma eller vad man nu vill. Eller varför inte när man är ute i skog och mark och gärna vill ha något varmt i magen. Lite vällingpulver i en påse och en termos med varmt vatten så har man ett bra och nyttigt mål.
Exotisk smoothie, 2 portioner
1 dl Godmorgon välling
2 dl naturell yoghurt
1/4 färsk ananas
200 g jordgubbar
1 passionsfrukt
Mixa Godmorgon-välling och yoghurt väl och tillsätt sedan resterande ingredienser. Mixa allt och häll upp i glas.
Senaste kommentarer