Grillkväll på jobbet
Ikväll hade vi grillfest på verandan på jobbet. En av avdelningarna hade bjudit in två kockar från svenska kocklandslaget som lagade mat till oss. En av kockarna var specialist på varmrätter och den andra på efterrätter. De hade gjort ordning en 4-rätters middag till oss alla serverade i enklare plastglas (de lyckades ändå få maten att se väldigt aptitlig ut och smakerna var himmelska). Först var det dock drink och tilltugg i form av chips, jordnötter, ostbågar och jordgubbar, några tal och en frågesport inomhus. Sen bjöd kockarna ut oss på verandan där maten stod uppdukad.
Första rätten var grillad pilgrimsmussla med någon typ av avokadokräm, melon och annat gott.
Sen var det en fläsksida som de först hade kokat ett helt dygn och sedan stekte på. Ceasarsallad till det.
Sen var det grillad kalventrecote med sparris, broccoli och annat smått och gott jag inte minns vad det var.
Sist men inte minst en efterrätt bestående av ett fruktspett av ananas och mango och sen tillbehör jag inte heller minns vad det var men någon typ av chokladmousse, grädde, kex och någon puré på botten. Allt var helt fantastiskt gott!
Förutom att jag blev serverad god mat så gick jag också och vann frågesporten. Första pris var ett presentkort på restaurang O’learys på 500 kronor. Det kunde inte komma mer lämpligt. Filippa fyller 6 år på söndag och då passar det utmärkt att gå ut och äta hela familjen. Vi ska ha barnkalas med 16 barn och då kommer man inte orka ställa sig och laga mat så att gå ut och äta blir perfekt!





Senaste kommentarer