Hönö Råg med råg och fullkorn
Ett av mina favoritbröd är Hönökaka. Det har varit en av mina favoriter ända sedan jag var liten plutt. Jag och mamma var till och med på semester på Hönö och där köpte vi givetvis färsk Hönökaka direkt från bageriet. Antingen köper jag Hönökaka i butik, finns i många olika former numera, men det är även gott att baka själv. Nu har det kommit en nyttigare variant på det klassiska brödet, Hönö Råg med råg och fullkorn.
Den nya Hönö Råg innehåller 23 procent råg och 18 procent fullkorn. Det gör den till ett lite mer balanserat brödval. Den är dock inte nyckelhålsmärkt. Hönö Råg är ett portionsbröd och formad som en kvadrat i lagom storlek.
Brödet både ser och luktar som den vanliga Hönökakan och är lika mjuk och saftig. Smaklös tycker säkert många, själv älskar jag ju den diskreta smaken och fluffigheten i konsistensen. Inte det bästa valet i brödhyllan, men är det Hönökaka jag vill ha kommer jag i fortsättningen välja denna. Alla bäckar små liksom!
*Varuprov – inget betalt samarbete*




Senaste kommentarer