Inspelning av Alla mot alla

Ett av familjens favoritprogram är Alla mot alla med Filip och Fredrik som går på Discovery plus. Frågeprogram generellt går hem hos oss men denna är som sagt en storfavorit. Jag och sonen passade nyligen på att vara med på en inspelning av Alla mot alla. Kul att se hur det ser ut ”bakom kulisserna”.

Vi var, pga Corona-restriktioner, max 20 personer i publiken. Programmet tog lite drygt en timme att spela in, vilket inte är så mycket mer än det som faktiskt klipps ihop och sedan sänds. Några omtagningar, men det mesta är spontant och spelas in i ett svep.

Man märker vilka proffs Filip och Fredrik är och vilken tuff position de tävlande har. De tävlande måste alltså kunna prestera i en studio, där det skämtas och skojas om vartannat, med publik, men ändå ha fokus. Imponerande! Lite hysch hysch kring deltagare och hur det gick, så ni får inte mer än så av mig. Jag och sonen hade i alla fall en riktigt trevlig dag tillsammans och vi ser fram emot att få se programmet när det sänds.

Senaste kommentarer