Kalle Anka & C:o vill öka läslusten bland unga

Vid det här laget vet ni nog att jag älskar att läsa. Jag läser både skönlitteratur, barnlitteratur och faktaböcker (man önskar bara att man hade mer tid att läsa). Jag brinner också för att läsa för och med mina barn och att de läser själva. Att väcka barns intresse för läsning tycker jag är jätteviktigt. Att läsa ger verkligen barnen ett språk och det väcker barnens fantasier och tankar. Nu vill också Kalle Anka & C:o öka läslusten bland unga.

Kalle Anka & C:o vill öka läslusten bland unga

Kalles Ankas underbara resa

I år är det 75 år sedan Selma Lagerlöfs bortgång. Det gör hennes liv och författarskap extra aktuellt. En av Sveriges mest kända barnböcker, Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige, får nu ny skrud. Kalle Anka & C:o släpper en unik återberättelse av Selma Lagerlöfs klassiska verk i Ankeborgstappning. I kommande nummer av Kalle Anka & C:o förvandlas Kalle Anka till en pyssling och ger sig ut på ett hisnande äventyr genom Sverige och besöker platser som Brahehus och Glimmingehus, Mårbacka, Liseberg och Skansen. Med denna version hoppas Kalle Anka & C:o på att kunna väcka våra unga läsares intresse för originalverket och inspirera till vidare läsning. Serien är framtagen i samarbete med Läsrörelsen och har skapats av författaren Göran Hägg och tecknaren Arild Midthun.

Kalle Holgerssons underbara resa genom Sverige ingår i en serie om totalt fyra klassiska äventyr återberättade och tolkade i Kalle Anka-form. Övriga historier är den norska folksagan De tre bockarna Bruse, bröderna Grimms saga Hans och Greta, och H.C. Andersens Snödrottningen.

I nästa vecka kommer det första specialnumret och självklart kommer jag läsa detta med mina barn. Håll utkik i affären du med!

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *