Ugnsbakad falukorv i Omnia
Vi är många som spenderar eller har spenderat vår tid i husvagn, husbil eller båt. Gemensamt är att matlagningsmöjligheterna är begränsade. Sommarens grillförbud har dessutom inte gjort saken lättare. Grill är annars både det godaste och smidigaste tillagningssättet av många maträtter. I vår båt vi hade fram tills alldeles nyligen hade vi bara ett spritkök med två plattor. Ingen ugn (det har vi i nya båten). En Omnia var då en perfekt hjälpreda. I den har vi gjort gratänger, sockerkaka, värmt bröd och pannkakor med mera. En paradrätt är dock ugnsbakad falukorv i Omnia. Riktigt smidigt och blir fantastiskt gott.
Ett tips är att man smörjer formen ordentligt. Eller som jag gjorde denna gång, la ett bakplåtspapper i botten. Annars fastnar korven lätt.
Ta en falukorvsring. Skär jämna skåror i korven, men inte hela vägen ner. Lägg ner korven i Omnia. Skiva gul lök och äpple och hyvla ostskivor. Fyll varannan skåra med lök, varannan med äpple. Lägg ner en ostskiva i samtliga skåror. Har ni bostongurka med er är detta supergott att också ha ner i skårorna. Ringla senap och ketchup över korven. Salta och peppra. Lägg på locket. Låt gå på mellanlåga i cirka 20 minuter.
Servera med kokt potatis eller pasta. Sååå gott!
Senaste kommentarer