En maträtt vi saknat
En av hela familjen mycket uppskattad maträtt här hemma är köttfärssås och spaghetti. Går enkelt och snabbt att laga och smakar ljuvligt! Till vardags äter vi det ganska ofta och ännu har vi inte tröttnat. Passar perfekt att ta med i lunchlådan till jobbet och fungerar även väldigt bra att frysa in.
Det är inte mycket jag har saknat under vår semester i Thailand, men köttfärssås och spaghetti har jag faktiskt längtat efter att få äta. Det blev därför kvällens middagsmat. Som vanligt var det riktigt gott!
Krämig köttfärssås, 6 port
800 g köttfärs
1 gul lök
4 msk tomatpuré
vatten
Arla creme fraiche paprika/chili
salt, peppar, paprikapulver
Bryn köttfärsen i het panna. Finhacka lök och låt bryna tillsammans med köttfärsen. Krydda med salt, peppar och paprikapulver efter smak. Häll på tomatpuré och vatten och låt koka, minst 20 minuter. Rör om och fyll på med vatten med jämna mellanrum. När köttfärssåsen är så gott som klar, häll ned creme fraiche och låt koka ihop. Servera med pasta.

Senaste kommentarer