Familjelunch på Strandhäxan

Ett av familjens ”favoritprogram” på TV är Benjamin’s. Bra artister, kul snack, rolig och inspirerande matlagning. Ett av favoritavsnittet är det där stjärnkocken Tom Sjöstedt, Miss Li och Jerka Johansson medverkade. Och hur sugen blev man inte på att äta en Grilled cheese på Sandhäxan?! En skön dag i mitten på juli åkte vi in för familjelunch på Strandhäxan, systerrestaurang till Sandhäxan.

Strandhäxan ligger vid vattnet på Djurgården med ett växthus, två barer och trädgård med plats för 300 personer. Favoritmackorna Fried chicken och Grilled cheese finns på menyn men även plockmat som ost, chark, friterade skaldjur, sangria och ”häxa”.

Väldigt mycket folk i rörelse, men ändå lätt att få bord. Snabb och bra service. Självklart beställde vi alla en varsin Grilled cheese. Tyvärr en stor besvikelse. En liten macka där brickan fylldes ut av icke hemgjorda, överkryddade chips. Mackan var inte alls så där härligt smörig och ostig som framställts på TV. När jag lyfte på bröden såg det ut att vara sån där färdigskivad plastad cheddarost emellan och dessutom någon stark sås som förstörde helheten. Dessutom var mackan väldigt dyr. Nä, en riktig turistfälla!

Men vi fick en trevlig dag tillsammans!
Senaste kommentarer