Jamaican Jerk Taco
För ett tag sedan berättade jag att Santa Maria nu lanserar Street Food i sitt sortiment. Jag älskar street food och kunde inte vänta en sekund att testa produkterna. Först ut blev indiska wraps med ugnsbakad lax, dvs Pulled salmon wraps. Riktigt fräscht och gott blev omdömet! I fredags åt vi Jamaican Jerk Taco.
Jamaican Jerk Taco är en rätt för oss som vill ta tacon till en helt ny dimension. En kycklingtaco med karibiska influenser. I denna serie ingår produkterna Coconut & Pepper Tortilla (mjuk tortilla med kokosnöt och peppar), Jamaican Jerk Spices (kryddpeppar, kummin och chili) och Mango Sauce (mango, ingefära, kanel och kryddpeppar).
Tanken är att man ska fylla kokostortillas med Jamaican jerk-kryddad kyckling, avokado och crème fraiche. Toppa sedan med solmogen mangosås och valfria grönsaker. Men självklart kan man göra hur som haver efter egna önskemål och vad som finns hemma.
För allra bäst resultat ska man använda sig av kycklinglårfilé. Den är allra godast. Smakrik och saftig. Lägg kycklingen i en skål. Häll på kryddmixen och gnid in den i kycklingen. Lägg i smord, ugnssäker form och tillaga i ugn på 175 grader ca 20 minuter. Ta ut kycklingen, låt svalna och skär i mindre bitar. Värm på i panna innan servering.
Vid servering kompletterade vi kokosbröden med tacotubs. Som tillbehör tag vi klassikerna guacamole, sallad, gurka, paprika, majs, rödlök, ost, gräddfil och den ingående mangosåsen.
Kycklingen fick en kryddig, ganska het god smak. Smakade jul. Kanel och kryddnejlika typ. Precis som med laxen ville tacoälskaren Gustaf inte ens smaka men vi andra gillade den. Kycklingen var supersaftig och mör. Kokostortillan passade jättebra ihop med kycklingen. Ingen av oss var dock särskilt förtjust i smaken på brödet. Helt okej men inget vi kommer köpa igen. Dessutom tyckte jag bröden var för små. Gillar den traditionella mediumstorleken. Passade lika bra att lägga kycklingen i tacotubs och okryddade tortillabröd. Mangosåsen hade en ganska pikant smak av mango. Precis som brödet passade såsen bra till kycklingens kryddning. Och precis som med brödet var det tyvärr en smak vi inte var särskilt förtjusta i. Föredrar Mango raja som är en stor favorit hos oss just till kyckling.
Jag är tveksam om jag kommer att köpa den här serien igen. Kycklingtacos är supergott och fräscht men föredrar den vanliga, traditionella kryddningen.
Jamaican Jerk Taco, 4 port
500 g kycklinglårfilé
1 påse Santa Maria Jamaican Jerk Spices
1 msk matolja
1 avokado
1 paket Santa Maria Coconut & Pepper Tortillas
1 påse salladsmix
1 burk Santa Maria Mango Sauce
1 dl crème fraiche
Sätt ugnen på 200°C. Strimla kycklingen och blanda väl med kryddblandningen. Lägg kycklingen i en oljad ugnsfast form och tillaga i ugnen i 15-20 min.
Gröp ur avokadon och skär i tärningar.
Värm bröden i stekpanna eller mikrovågsugn. Fyll med kyckling, avokadotärningar och sallad. Toppa med mangosås och crème fraiche.
Hugg in och njut!
*** Produktutskick, men åsikterna är mina och familjens egna ***





Oh så gott det verkar
Vad synd att det inte motsvarade era förväntningar.