När tiden och vädret inte tillåter
Idag hade jag tänkt att jag till middagen skulle tillaga årets snackis, Beer Can Chicken. Det är marinerad kyckling som har grillats på grillen över en ölburk och fått så mycket goda smaker och blivit så saftig att det nästan rinner från den. Mums! Men, varken vädret eller tiden inbjöd till en grillkväll. Gasolgrillen tycker jag inte funkar för detta ändamål och på en kolgrill tar kycklingen ca 1 h på sig att bli klar plus tiden det tar att få till en bra glöd. Det funkar inte på vardagar.
Kycklingen fick grillas i ugnen istället. Det funkar och blir gott det med! Till kycklingen serverade jag en pastasallad innehållande pasta, bönor, majs, broccoli, isbergssallad, gurka, tomat, rödlök och avokado. Mango Raja, kvarg med thai chili sås och grillsåser passade utmärkt till. Grillsåserna är riktig vuxenketchup – jag tar det på maten i tid och otid.
Kycklingen hade en väldigt god kryddmarinad och blev saftig även tillagad i ugn. Självklart skulle smakerna göra sig ännu bättre på grillen och över en ölburk, men kycklingen från Kronfågel får tummen upp av mig.
Senaste kommentarer