Pressdag hos Trendgruppen PR
Mitten och slutet på maj är en hektisk tid för bloggare och press. Det bara strömmar in inbjudningar till höger och vänster. Jag älskar det!! Jag som har ett ”vanligt” nio till fem-jobb vid sidan av bloggen och dessutom två barn, hus och hem som för det mesta kräver att jag är hemma på kvällarna efter jobbet tvingas dock tacka nej till 99.9% av allt jag blir inbjuden till (lyxproblem, jag vet). Till min stora förtvivlan ska sägas. Jag vill mer än gärna gå på allt, så sluta för guds skull inte bjuda in mig, please!!! I onsdags hann jag med två event tack vare inarbetad flex och näraliggande tillställningar. På morgonen var jag på pressdag hos Trendgruppen PR.

En barnservis från Rörstrand Swedish Grace som heter ”My first Swedish Grace”. Det finns två olika mönster och båda är skapade av illustratören Lina Ekstrand.
Trendgruppen PRs pressdag höll till i Ogeborgs showroom på söder. Otroligt vackert och läckert inrett med den kommande höstens nyheter inom hem, kök, badrum, trädgård och det dukade bordet. PR-byråns kunder Absolut Art, Alcro, Cervera, Domo Design, Dornbracht, Fiskars Kitchen, Iittala, Mimou, Ogeborg, Ogland och Rörstrand fanns på plats. Trendgruppen PR presenterade även nyheter från tre helt nya kunder: Fiskars Garden, Lightab och Luxaflex.. Medan vi mumsade i oss en fantastisk frukost bestående av yoghurt med honung och rostade nötter, fralla med ost, croissant, smoothie och te/kaffe fick vi en presentation av nyheterna och trenderna. Det kommer så oerhört mycket snyggt i härliga, mustiga färger men även mer klassiskt och stilrent samt retro. Jag låter bildregnet tala för sig själv.
Utanför lokalen stod ingen mindre än Fredrik Zäll och testade Fiskars stekpannor hard face genom att laga till och bjuda på Saganaki. Han flamberade Saganaki i Ouzo. Surdegsbröd toppad med en god röra, flamberade saganaki och mynta – mums!
Bilen som stod utanför var riktigt cool! Den är graffitimålad av den hemliga graffitikonstnären Oliw87 som också målar tavlor. Tavlorna säljs hos Absolut Art.
Senaste kommentarer