Inspiration på Artipelag
Bor ni i Stockholmsområdet är ni säkert en hel del som har hört talas om Artipelag. Jag hade dock inte gjort det tidigare. Nu har jag både hört talas om det och varit där och det är jag mycket glad för. Vilket fantastiskt ställe!
Namnet Artipelag är en sammanslagning av Art (konst), Activities (aktiviteter) och Archipelago (skärgård). Artipelag erbjuder konstutställningar, olika aktiviteter och fantastiskt god mat (att maten dessutom till stor del är ekologisk och närproducerad gör inte saken sämre direkt).
Stället består av en stor konsthall (med sina 3.000 kvm är Artipelag en av Stockholms största konsthallar) och en butik med egna designprodukter. Det finns aktivitetsutrymmen, konferensrum i olika storlekar och två restauranger – båda med uteservering och havsutsikt. Man kan ta en promenad på någon av de vackra naturstigarna eller på den fantastiska gångbron i trä som slingrar sig genom naturen från huvudbyggnaden ner till båtbryggan.
Jag besökte Artipelag på en konferens med mitt jobb och blev helt såld. Vilket ställe, vilka omgivningar, vilken bra konferenslokal, vilken mat, vilken fantastisk konsthall och sist men inte minst – servicen var i världsklass!!! Alla i personalen var glada, trevliga och tillmötesgående. Inget var något problem utan tvärtom. Vi blev fantastiskt bra omhändertagna och jag gick därifrån med ett stort leende på läpparna. Självklart med ett löfte om att hit kommer jag tillbaka. Gärna med familjen. Jag vill att de också ska få njuta av skärgården, god mat och service och vacker konst. Tack till Artipelag för en fantastisk dag!
Senaste kommentarer