Kanske inte som ni trodde
Ni som följer min blogg dagligen vet att jag just nu testar mig fram mellan olika färdiga matkassar. I princip har vi gett stora tummen upp till samtliga rätter vi provat hittills, men självklart har smaken varit som baken inom familjen. Alla kan inte tycka om allt. Det viktiga är att man smakar och prövar.
Kanske trodde ni att vi skulle välja en matkasse-rätt till fredagsmiddag men nepp, så blev det inte! Hamburgare blev önskat och hamburgare fick det bli! Vi tycker det är den perfekta fredagsmaten. Gott och ganska lätt att fixa till! Som vanligt blev det våra hemgjorda amerikanska hamburgare med hemgjord dressing, guacamole, sallad, rödlök, tomat, gurka, ost, paprika, senap och ketchup. Vi vuxna fick två var och barnen fick en var. GÖTT!
Till efterrätt gjorde jag persikor med toscatäcke och glass till det. Helt okej, även om jag lyckades bränna täcket lite. Lite för sött för Mattias smak. Det var första, men antagligen sista, gången jag gjorde detta. Finns roligare och godare desserter!
Amerikansk hamburgare, 4 port
800 g köttfärs
2 st schalottenlökar
2 msk matolja
salt
peppar
1 tsk Bullfightersås
1 tsk Hickorysås (röksmak)
Riv schalottenlöken och blanda den med köttfärsen och matoljan. Krydda med salt och peppar och blanda i Hickorysåsen och Bullfightersåsen. Forma färsen till 4 hamburgare. Grilla hamburgarna på båda sidorna på grill eller i stekpanna på medelvärme.
Hamburgerdressing
1/2 dl majonäs
1/2 dl kvarg
1/2 dl chilisås
salt och peppar
Blanda samman alla ingredienser och låt stå kallt ca 15 min innan servering.
Senaste kommentarer