Provena glutenfri gröt
Jag har fått förmånen att testa LOPPIblogbag Provena 2017. Provena är en produktserie som innehåller ren havre och är fria från vetestärkelser. Perfekt för de som måste eller vill hålla en glutenfri kost. I Provenas sortiment finns produkter för många olika tillfällen, från frukost till kvällsfika. Det jag har testat nu är Provena glutenfri havregrynsgröt.
Provena havregrynsgröt finns i tre olika varianter – Naturell, Hallon samt Äpple & lönnsirap. Gröten är portionsförpackad och enkel att tillaga. Bara att tillsätta 1.5 dl vatten och köra i mikron 1 minut. Det funkar också att bara tillsätta samma mängd kokande vatten och låta stå någon minut. Gröten innehåller mycket fibrer vilket ger en längre mättnadskänsla. Den naturella gröten är helt utan tillsatt socker.
Jag testade Provena snabbgröt Äpple & lönnsirap till kvällsmål idag. Mycket smart och trevligt med portionsförpackningar. Perfekt att ha med på språng, till jobbet eller skola. Skönt att slippa mäta upp mängden gryn. Superlätt att tillaga. Går ruskigt snabbt och konsistens blir bra. Riktigt mjuk och krämig gröt men ändå med ett litet, litet tuggmotstånd. Precis som jag vill ha den. Smaken var fruktig och mild. Lagom sötma. För att göra frukosten/melliset/kvällsmålet mer komplett toppade jag sedan med skuret, grönt äpple och mjölk. Jättegott!
Priset, 25 kr för fem portionspåsar, är i överkant. Nu har jag ingen koll på vad glutenfria produkter kostar men jag skulle inte betala 5 kr per påse för denna gröt. Köper man gröt, med eller utan gluten, i ”vanlig” storpåse kostar en portion bara några ören. Visst kan jag betala extra för att ha gröten portionsförpackad men troligen inte 5 kr styck. Vore jag glutenintolerant skulle det inte vara helt omöjligt!
Senaste kommentarer