Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment

Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment

Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment

Mingellejon!

Mingellejon!

Här vaskar vi äkta guld.

Här vaskar vi äkta guld.

I lördags var vi på den av oss mycket uppskattade Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment. Förra året var vi ute med båten men var var på invigningen både 2016 och 2015. För er som inte hört talas om Tom Tits är det ett sorts Science Center för hela familjen. På fyra våningsplan och ute i parken finns olika experiment. Experiment som lockar till att utforska teknik, fysik, matematik, naturgeografi, biologi, människan, illusioner och mycket mer.

Är det Storm? Håll i hatten då!

Är det Storm? Håll i hatten då!

Dags att ge sig ut på en resa i resa i blodomloppet i Space Ball

Dags att ge sig ut på en resa i resa i blodomloppet i Space Ball

Snurrigt värre!

Snurrigt värre!

Man åker hit och dit.

Man åker hit och dit.

Det finns många saker jag gillar med Tom Tits. Det riktar sig till alla åldrar, från små barn till tonåringar och föräldrar. Det finns verkligen något för alla. Tom Tits utmanar hjärnan och får en av tänka, fundera och vara kreativ. Man lär sig jättemycket om alla möjliga saker. Man får röra och testa, gå och springa. Inget är förbjudet och det finns inga rätt eller fel. Det anordnas shower. Det finns åkattraktioner som Robocoaster, Centrifugen och självfallet. Inne kan man ge sig ut på en resa i blodomloppet i Space Ball. Det finns bra café, bra bufférestaurang och ett mycket uppskattat stort matsäcksrum med mikro, bord och bänkar där man får äta medhavd mat.

Robocoaster där vi valde nivå 4 av 5.

Robocoaster där vi valde nivå 4 av 5.

Hej, här går det undan!

Hej, här går det undan!

Inget för åksjuka eller känsliga.

Inget för åksjuka eller känsliga.

Slut snart?!

Slut snart?!

SLUT!

SLUT!

Faktiskt glad att det var över!

Faktiskt glad att det var över!

Igår var det alltså sommarinvigning av utomhusparken. Helt perfekt väder med växlande molnighet och dryga 20 grader. Vi experimenterade både ute i parken bland alla vattenexperiment, vaskade guld, cyklade och inne där vi (jag) reste med VR i blodomloppet, åkte den fantastiska rutschkanan, gjorde kluriga pussel, kollade nya utställningen Cellskapt etc etc. Det finns oerhört mycket att göra och se. Helt klart värt ett eller flera besök!

Lunch i matsäcksrummet.

Lunch i matsäcksrummet.

Fika i solen!

Fika i solen!

Tack Petré event för en mycket lyckad och uppskattad dag!

Jessica Sundberg

Jag heter Jessica Sundberg och är 47 år, bor i Stockholm med min man Mattias och mina två älskade barn Filippa och Gustaf. Bloggen Leva Sunt handlar om att leva sunt och hitta balans på alla plan i livet. Jag blandar kost och recept, träning och hälsa, resor och vardag och hur man får detta att gå ihop i livet som heltidsarbetande förälder. Bloggen är helt enkelt en livsstilsblogg nischat mot hälsa i vardagen med inriktning mot familj. För att komma i kontakt med mig kan du maila: jess.sndbrg@gmail.com eller jessica@attlevasunt.se.

Du gillar kanske också...

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *