Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment
I lördags var vi på den av oss mycket uppskattade Sommarinvigningen av Tom Tits Experiment. Förra året var vi ute med båten men var var på invigningen både 2016 och 2015. För er som inte hört talas om Tom Tits är det ett sorts Science Center för hela familjen. På fyra våningsplan och ute i parken finns olika experiment. Experiment som lockar till att utforska teknik, fysik, matematik, naturgeografi, biologi, människan, illusioner och mycket mer.
Det finns många saker jag gillar med Tom Tits. Det riktar sig till alla åldrar, från små barn till tonåringar och föräldrar. Det finns verkligen något för alla. Tom Tits utmanar hjärnan och får en av tänka, fundera och vara kreativ. Man lär sig jättemycket om alla möjliga saker. Man får röra och testa, gå och springa. Inget är förbjudet och det finns inga rätt eller fel. Det anordnas shower. Det finns åkattraktioner som Robocoaster, Centrifugen och självfallet. Inne kan man ge sig ut på en resa i blodomloppet i Space Ball. Det finns bra café, bra bufférestaurang och ett mycket uppskattat stort matsäcksrum med mikro, bord och bänkar där man får äta medhavd mat.
Igår var det alltså sommarinvigning av utomhusparken. Helt perfekt väder med växlande molnighet och dryga 20 grader. Vi experimenterade både ute i parken bland alla vattenexperiment, vaskade guld, cyklade och inne där vi (jag) reste med VR i blodomloppet, åkte den fantastiska rutschkanan, gjorde kluriga pussel, kollade nya utställningen Cellskapt etc etc. Det finns oerhört mycket att göra och se. Helt klart värt ett eller flera besök!
Tack Petré event för en mycket lyckad och uppskattad dag!
Senaste kommentarer