Afternoon Tea till havs
I söndags hade jag och familjen en fantastisk dag tillsammans. För mig började dagen tidigt med en stärkande promenad i området där vi bor. Knappt en människa ute, fåglarna kvittrade och solen sken trots den arla timmen. Bra start på dagen! Den följdes av en stärkande frukost tillsammans med familjen med efterföljande fix i hemmet. Gustaf spelade fotbollsturnering, vi åt en fruktsallad till lunch och sedan väntade dagens äventyr. Det var dags för Afternoon Tea till havs.
Jag, Mattias och barnen tog bilen till stan och på Nybrokajen klev vi på Strömmas fartyg M/S Gustafsberg som skulle ta oss på en Tekryssning i Stockholms skärgård. På båten hade krögare Malin Söderström dukat upp kakor, bakverk och nybakade scones med traditionella tillbehör i form av en härlig, dignande buffé.
Turen som tar två timmar är en fröjd både för ögat och gomen. Vi hade riktigt tur med vädret (sol och ca 17 grader) och det var så fint att titta ut på Stockholms vackra skärgård och alla båtar som åkte på vattnet. Maten gick verkligen inte av för hackor. När vi satte oss till bords fick vi en landgång med olika toppingar som viltpaté, skagenröra, getost, blomkålscrème, sill och lax. Supergott (till och med Gus som är kräsen som få slukade i princip varenda smula)! Till detta ett glas cava till de vuxna och alkoholfritt bubbel alternativt läsk till barnen.
Sedan var det bara att gå och ta för sig av buffén. Det fanns två sorters scones, smör, färskost, marmelader, ost, småkakor, chokladkaka, äppelpaj, smulpaj och kardemummabullar. Scones med tillbehör var verkligen färska och mycket goda. Jag älskar ju scones och åt fyra stycken!!! Sedan tog vi för av oss av desserterna. Jag som är ett stort fan av bullar tyckte den var godast även om allt höll hög klass. Kaffe och te serverades vid bordet och de som ville kunde beställa in mer dryck.
Vi åt, njöt av utsikten och hade en riktigt härlig eftermiddag tillsammans. Denna kryssning kan vi varmt rekommendera!










Senaste kommentarer