Lompe det norska tunnbrödet
Idag blev det nybakat bröd och kycklingsallad med Mango Raja till lunch. Perfekt när man vill ha en lättare lunch (att man sedan tar om flera gånger ger många pluspoäng)!!
Ni kanske inte har hört talas om Lompe? Lompe är ett norskt tunnbröd som där ofta används som korvbröd. Det är ett bra sätt att ta hand om gamla kokta potatisar som blivit över från någon lunch/middag. Dessutom är det varken bakpulver eller jäst i degen och man bakar det i stekpannan på bara några minuter. Fantastiskt tunt och gott är det också! Det tog några bröd innan jag fick in snitsen men sedan blev resultatet kanonbra! Det måste ni testa!
Lompe, 6 bröd
500 g kokt potatis
1 tsk salt
1,5 dl vetemjöl
Låt potatisen svalna/kallna ordentligt. Skala den kokade potatisen och riv, mosa eller använd en potatispress. Strö över saltet och blanda ner det mesta av mjölet. Arbeta ihop till en fast deg. Tänk på att mjölåtgången varierar mellan olika potatissorter. Har man för mycket mjöl blir de lätt för tunga och inte lika tunna och goda.
Dela upp degen i 6 delar. Kavla ut varje del till en rund, tunn kaka. Ha rikligt med mjöl under så att de inte fastnar.
Grädda i het stekpanna utan smör cirka två minuter på varje sida.
Låt svalna under duk. Ät som de är med smör, vira runt en kokt korv eller fyll och använd som wrap.
Oj, det ser riktigt gott ut! 🙂 Det ska jag testa någon gång.