Omelett med skinka i Crock-Pot
Omelett är väl egentligen världens bästa och smidigaste maträtt? Bara att vispa ägg, hälla i vatten, mjölk eller grädde, krydda, vispa runt och sedan laga till på valfritt sätt i stekpanna, ugn eller Crock-Pot. Man kan fylla omeletten under tillagning eller efter tillagning med det man själv gillar och/eller har hemma. Perfekt ta-vara-på-maten-rätt med andra ord. Jag ställer mig därför frågan varför vi äter det så sällan men har tyvärr inget bra svar. I veckan gjorde jag dock omelett med skinka i Crock-Pot. Sååå gott, fräscht och hälsosamt.
Jag lagade omeletten till mig och barnen då maken var ute på vift. Vi ville alla tre ha olika ingredienser i vår omelett så det blev tre i en så att säga! Det gick bra det med. Efter tillagning toppade jag omeletten med lufttorkad skinka och extra sparris.
Alla njöt som bara den. Tycker att resultatet blev krämigare och mer smakrikt än tillagning i ugn. Det här kommer jag laga till igen!
Servera med gott bröd och sallad.
Omelett med skinka i Crock-Pot, 4 port
8 ägg
1 dl mjölk eller grädde
200 gram skinka
Salt och peppar efter smak
Tillsätt gärna halverade tomater, sparris, broccoli, hackad lök, stekta champinjoner, bladspenat och/eller riven ost efter smak och behag.
Koka sparris och broccoli i saltat vatten cirka 2-3 minuter om ni vill tillsätta dessa till omeletten. Låt rinna av.
Vispa ihop ägg, mjölk/grädde, salt och peppar i bunke med hjälp av en gaffel. Lägg bakplåtspapper i botten på din Crock-Pot. Slå i äggblandningen. Fördela skinka och önskade övriga ingredienser i äggblandningen i Crock-Pot. Kör på låg effekt i 4 timmar , eller tills omeletten stannat. Servera med grönsallad och ett gott bröd.
Senaste kommentarer