Midsommar 2014
Midsommarafton 2014 firades tillsammans med samma goda vänner som vi firade ihop med 2013. Dagen firades med god mat, god dricka, goda vänner, mycket lek, skratt och glädje. Finns det något bättre sätt att fira midsommarafton?!
Vi delade upp dagen så att jag och min familj stod för lunchen och värdparet för middagen.
Vi bjöd på en helt fantastisk, traditionell midsommarlunch. Klart den var fantastisk – det var ju jag som var hjärnan och kocken bakom det mesta, hehe!!! Tror dock att samtliga närvarande var väldigt nöjda och glada. Vi hade laddat upp med hemgjord västerbottenpaj, 4 olika sorters sill, hemgravad lax, hemgjord hovmästarsås, brännvinsost, hårt och mjukt tunnbröd (nej, inte hembakt i år), baguette, smör, ägghalvor med kaviar eller majonäs, hemgjorda köttbullar, prinskorv och brännvinskorv, sallad, gräslök, gräddfil, färskpotatis, nubbe, öl, cider och läsk.
Till efterrätt- vad annars än en klassisk jordgubbstårta! Självklart svenska gubbar!
På kvällen bjöd värdparet på en helt fantastisk grillmiddag. Det var färskpotatis, grillad oxfilé, grillade grönsaker, fetaostsallad och gott vin. Till efterrätt klassikern svenska jordgubbar och vaniljglass.
Vi hade fantastiskt trevligt så kvällen blev sen och vi var inte i säng förens vid halv två på natten.
Midsommardagen var rätt trött och avslagen. Inte många knop blev gjorda! Kollade film och tog det lugnt. Till lunch blev det såklart rester från midsommarlunchen och till middag slog vi, precis som så många andra, till med hämtpizza.
En helt underbar helg som vi gärna gör om nästa år igen!
Köttbullar, ca 4 port
1/2 dl ströbröd
1 dl vatten
1 gul lök
500 g nötfärs
salt+peppar
Jag tog 1/2 dl ströbröd och 1 dl vatten och detta fick stå i ca 10 min. I med en finriven gul lök, 500 g nötfärs, salt och peppar. Blanda, forma till runda köttbullar med sked doppad i vatten och ner i en ugnsplåt. Stek i ca 20-25 minuter i 200 grader.
Gravad lax
400 g laxfilé (för säkerhetsskull ska den ha varit fryst)
0.5 dl socker
0.5 dl salt
Dill
Citron
Blanda salt och socker. Gnid in laxen med blandningen. Häll på massor av dill och citronsaft. Låt stå inplastad i minst 2 dygn.
Hovmästarsås, 2.5 dl
0.5 dl sötstark senap
1 msk strösocker
1 krm salt
0.5 krm malen vitpeppar
1 msk vitvinsvinäger
1 dl rapsolja
1 dl hackad dill
Vispa ihop senap, socker, salt, peppar och vinäger i en skål. Tillsätt oljan i en fin stråle under vispning, gärna med elvisp. Blanda ner dillen.
Västerbottenpaj
125 g smör
3 dl vetemjöl
1 msk vatten
150 g riven Västerbottensost
3 ägg
2 dl Vispgrädde
1 krm svartpeppar
Sätt ugnen på 225°. Mixa smör och mjöl i matberedare till en smulig massa. Tillsätt vattnet och mixa ihop till en smidig deg. Tryck ut pajdegen i en pajform. Nagga formen i botten och ställ in i ugnen ca 10 minuter. Vispa ägg och grädde, tillsätt osten. Smaka av med salt och peppar. Häll ostfyllningen i pajskalet och grädda ca 20 minuter tills pajen stelnat.
Senaste kommentarer